Bazy dłużników – BIK, BIG, KRD – czym się zajmują?

Bazy dłużników – BIK, BIG, KRD – czym się zajmują?

Z pewnością nie raz obiły Ci się o uszy te nazwy - BIK, BIG, KRD. Zapewne wiesz też, że jeśli wpadniesz w długi, będziesz miał styczność z którąś z tych instytucji. Czy zastanawiałeś się jednak kiedyś, czym się one zajmują i jaka jest między nimi różnica? Poniżej przedstawiamy wszystkie niezbędne szczegóły, dzięki którym już nigdy nie pomylisz tych nazw ze sobą!


BIK - Biuro Informacji Kredytowej

BIK to rejestr, w którym z pewnością nie raz byłeś już sprawdzany, jeśli ubiegałeś się o jakiś kredyt lub pożyczkę. W Biurze Informacji Kredytowej gromadzone, integrowane i udostępniane są wszystkie Twoje dane dotyczące historii kredytowej. W BIK znajdują się informacje z firm pożyczkowych, banków, a także SKOK-ów. 

Mówi się czasem, że ktoś “ma zły BIK” – oznacza to, że w Biurze Informacji Kredytowej znajdują się negatywne wpisy odnoszące się do jego historii kredytowej. To z kolei oznacza, że taka osoba musiała mieć jakieś problemy i zaległości w spłatach swoich zobowiązań. Jeśli ktoś “ma dobry BIK” to znaczy, że spłacał wszystko regularnie i nie będzie mieć problemu, gdy będzie potrzebować kredytu lub pożyczki. 

 

BIG - Biuro Informacji Gospodarczej

BIG, czyli Biuro Informacji Gospodarczej, to rejestr, w którym umieszczone są dane dotyczące zdolności finansowej różnych podmiotów: klientów, kontrahentów, dostawców, partnerów biznesowych, a także w niektórych przypadkach przedsiębiorców. Podobnie jak w przypadku Biura Informacji Kredytowej, gromadzone informacje mogą mieć charakter zarówno pozytywny, jak i negatywny. 

Przyjrzyjmy się, jakie dokładnie dane gromadzi BIG:

  • wzięcie pożyczki,
  • faktury (w tym te spłacone i niespłacone),
  • kupiony towar na raty,
  • stan spłaty rachunków.

Podobnie, jak w przypadku BIK, aby trafić do BIG musisz spełnić konkretne warunki powiązane z brakiem płatności lub opóźnieniami w spłatach. 

KRD - Krajowy Rejestr Długów

To trzeci podmiot, o którym Ci dziś opowiemy, zaraz po BIK i BIG. Krajowy Rejestr Długów, w skrócie KRD, zbiera i rozpowszechnia informacje o zadłużeniu i terminowej spłacie zobowiązań, które zaciągają na siebie osoby wnioskujące o kredyt lub pożyczkę. Podobnie jak rejestry BIK i BIG, KRD jest często sprawdzane przez instytucje udzielające pożyczek, kredytów, a także sklepy, gdzie zakup można rozłożyć na zakup. W przeciwieństwe jednak do wcześniej wspomnianych instytucji, w KRD podane są nie tylko dane dłużnika, ale i wierzyciela - osoby lub podmiotu, któremu dłużnik jest winien określoną kwotę. 

Teraz już wiesz, czym są BIK, BIG i KRD. Daj znać w komentarzu, czy masz jakieś pytania i czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny! 

Powrót
ILE PIENIĘDZY POTRZEBUJESZ?
1500
min. 100 zł max. 25 000 zł
NA
24 mies.
min. 3 miesiące max. 60 miesięcy

Rata już od: 100zł*

RRSO już od: 0,00%*