Pożyczka od rodziny. Jak spisać umowę i uniknąć podatku?

Pożyczka od rodziny. Jak spisać umowę i uniknąć podatku?

Pożyczając środki od kogoś bliskiego z rodziny, należy sporządzić stosowną umowę. W przeciwnym razie można mieć nieprzyjemności związane z brakiem uiszczenia odpowiedniego podatku do Urzędu Skarbowego. Sprawdź szczegóły.

Potrzebujesz zdobyć dodatkowe środki na dowolny cel? Banki nie chcą udzielić Ci finansowania, a Ty unikasz instytucji pozabankowych? Sprawdź, czym jest pożyczka od rodziny. Być może to najlepsze rozwiązanie, z jakiego aktualnie możesz skorzystać. W tym przypadku nie obowiązują tak rygorystyczne zasady, jak dla kredytów bankowych. Sprawdź, jak sporządzić umowę i czym charakteryzuje się pożyczka od rodziny.

Pożyczka od rodziny a darowizna – co warto wiedzieć?

Największą zaletą pożyczek od rodziny jest ich brak oprocentowania oraz prowizji za udzielenie. Oczywiście bliska Ci osoba może zażyczyć sobie prowizji, jednakże nie jest to obowiązek. Na kwestie tego typu pożyczek nieco inaczej spogląda jednak Urząd Skarbowy. Dlaczego? W tym przypadku na pożyczkobiorców US nakłada dodatkowe opodatkowanie.

Mimo, że pożyczki od rodziny nie wymagają nakładania oprocentowanie oraz prowizji to jednak w niektórych sytuacjach mogą generować spore problemy z US. Dlaczego? Zgodnie z Art. 720 Kodeksu Cywilnego umowa pożyczki z rodziną zobowiązuje do przeniesienia własności biorącego określoną sumę pieniędzy. Druga strona transakcji jest zobowiązana oddać taką samą ilość środków w ściśle określonym czasie. 

 

Każdą pożyczkę od rodziny musisz udokumentować jeżeli jej wysokość przekracza 1 000 złotych!

 

Pożyczka udzielona przez rodzinę wymaga zgłoszenia tego faktu do US oraz zapłacenia należnego podatku. Niezgłoszona pożyczka rodzinna nie zawsze musi być problemem dla pożyczkobiorcy. Dlaczego? Ustawa przewiduje co najmniej kilka przypadków, kiedy możesz uniknąć negatywnych skutków braku zgłoszenia pożyczki od rodziny. Nie ma obowiązku opłacenia podatku jeśli pożyczkę weźmiesz od tzw. grupy zerowej. Co to oznacza? W skład tej grupy wchodzą najbliższe Ci osoby, jak np. małżonek, rodzice, dziadkowie i rodzeństwo. Jeśli kwota pożyczki nie przekracza 9637 złotych, nie ma obowiązku jej zgłaszania do US.

Od dalszych krewnych również możesz pożyczyć pieniądze i nie płacić podatku. Wystarczy, że kwota ta nie przekracza wyżej wymienionej kwoty i zgłosisz fakt otrzymania środków na deklaracji PCC-3 do Urzędu Skarbowego.

Jak powinna wyglądać umowa pożyczki rodzinnej i kiedy ją sporządzić?

Pamiętaj! Umowę pożyczki od rodziny zawsze musisz sporządzić, jeśli ta przekracza kwotę 1000 złotych. W każdym innym przypadku może ona mieć formę ustnej umowy. Zgodnie z aktualnymi przepisami prawa w ramach umowy strony chronią także swoje interesy. Jeśli chcesz uniknąć ewentualnych problemów – lepiej sporządzić stosowną umowę. Co powinien zawierać taki dokument? Oto kilka najważniejszych kwestii.

  1. Dane stron transakcji.
  2. Data i miejsce zawarcia umowy.
  3. Stopień pokrewieństwa (potrzebny do ustalenia formy opodatkowania).
  4. Kwota pożyczki.
  5. Termin i warunki spłaty.
  6. Podpisy stron transakcji.

Powyższe elementy to najważniejsze informacje, jakie powinny znaleźć się na umowie pożyczki rodzinnej. Pamiętaj, aby podczas sporządzania umowy skonsultować ją z prawnikiem, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości. Ustal z drugą stroną szczegółowe warunki spłaty pożyczki, podpisz umowę w dwóch egzemplarzach dla każdej ze strony, a na pewno unikniesz wielu komplikacji.

Uwaga! Sporządzając umowę pożyczki w rodzinie musisz koniecznie złożyć do US formularz PCC-3, gdzie samodzielnie musisz obliczyć wysokość podatku. W tym przypadku obowiązuje Cię składka 0,5% dla wszystkich umów pożyczek rodzinnych.

Czy warto wziąć pożyczkę od rodziny?

Zdecydowanie warto wziąć pożyczkę od rodziny jeśli nie masz możliwości jej zaciągnięcia w banku lub firmie pożyczkowej. W ten sposób unikniesz także kosztów w postaci oprocentowania i prowizji, a w razie problemów z terminową spłatą nie narazisz się na przykre skutki. Pieniądze od rodziny możesz pożyczyć na dowolnie wybrany cel, a dodatkowo nie musisz przedstawiać swoich dokumentów finansowych. To o wiele wygodniejsza forma pożyczania, aniżeli chwilówki czy kredyty bankowe.

Powrót
ILE PIENIĘDZY POTRZEBUJESZ?
1500
min. 100 zł max. 25 000 zł
NA
24 mies.
min. 3 miesiące max. 60 miesięcy

Rata już od: 100zł*

RRSO już od: 0,00%*