Ustawa antylichwiarska 2022 – zasady udzielania pożyczek online

Ustawa antylichwiarska 2022 – zasady udzielania pożyczek online

Ustawa antylichwiarska reguluje zasady dotyczące naliczania kosztów pożyczek pozabankowych oraz kredytów gotówkowych udzielanych przez banki. Od lat jest ona modyfikowana i wprowadzane są rożne poprawki. Jak ustawa wygląda obecnie? Czym jest nowa ustawa antylichwiarska w 2022 roku? 

Ogólnie rzecz biorąc, ustawa antylichwiarska ma na celu zapobieganie pożyczania pieniędzy na wysoki procent. To swego rodzaju ochrona konsumentów przed radykalnymi działaniami instytucji finansowych. Chcesz wiedzieć, czy nowa ustawa antylichwiarska 2022 rzeczywiście działa? Jakie zmiany wprowadzono tym razem?  Sprawdź! 

Czym jest ustawa antylichwiarska?

Ustawa antylichwiarska została wprowadzona już w 2006 roku. To właśnie wtedy rząd pomyślał o kredytobiorcach, którzy oddają bankowi lub firmie pożyczkowej często dwukrotność pożyczonej kwoty. Aby zniwelować takie sytuacje, wprowadzono właśnie ustawę antylichwiarską. Odsetki w tym przypadku nie mogą być wyższe niż czterokrotność stopy lombardowej NBP (sprawdź, ile wynosi maksymalne oprocentowanie pożyczek!). W ustawie antylichwiarskiej na przestrzeni lat wprowadzano wiele zmian. Już w 2021 roku wydano nowy projekt ustawy, który zakładał jeszcze lepsze umocnienie ochrony przed lichwą.

Co przyniosła nowelizacja ustawy antylichwiarskiej?

Nowelizacja antylichwiarskiej ustawy przyniosła przede wszystkim wiele zmian w innych ustawach. Najnowsze zapiski dotknęły przede wszystkim ustawy o:

  • Kodeksie Cywilnym;
  • Kodeksie Postępowania Cywilnego;
  • Kodeksie Karnym;
  • Prawie Bankowym;
  • O kredycie konsumenckim.

Efektem nowych zmian jest przede wszystkim określenie maksymalnych koszów odsetkowych w przypadku kredytów i pożyczek. Ustawa zakłada także ich obniżenie, w sytuacji, gdyby te były nadmiernie wysokie. Nowa ustawa antylichwiarska przewiduje przede wszystkim ograniczenie pozaodsetkowych kosztów finansowania do 25% całkowitej kwoty pożyczki. Oprócz tego, całkowite koszty pozaodsetkowe dla kredytów obniżono ze 100% do 45%. To spore zmiany, które mają wpływ na bezpieczeństwo kredytobiorców.

Uwaga! Nowy projekt ustawy antylichwiarskiej 2022 nie przewiduje w dalszym ciągu regulacji dla pożyczek lombardowych. Oznacza to, iż te mogą mieć znaczne znamiona lichwy, która będzie niestety zgodna z obowiązującym prawem.

Do najistotniejszych zmian należy zaliczyć przede wszystkim:

  • modyfikację kosztów pozaodsetkowych niezależnych od okresu spłaty;
  • wprowadzenie obowiązku weryfikacji dokumentów dochodowych i zdolności kredytowej;
  • zwiększenie nadzoru nad instytucjami pożyczkowymi.

 

Nowa ustawa antylichwiarska a firmy pożyczkowe

Dla firm pożyczkowych nowa ustawa antylichwiarska spowodowała, że te mają nieco ograniczoną swobodę działania. Wysokość kosztów odsetkowych została znacząco zmniejszona. Oprócz tego firmy muszą liczyć się z dotkliwymi karami za łamanie nowych limitów kwotowych. Rząd, zmieniając ustawę antylichwiarską w 2022 roku, chce wyeliminować patologię w zakresie udzielania pożyczek lichwiarskich. Co ciekawe, instytucje pozabankowe nie mogą już żądać zabezpieczenia pożyczki w postaci zastawu lub weksla znacząco przekraczającego wartość pożyczki.

Nowy projekt ustawy antylichwiarskiej 2022 zakłada, że to NBP będzie sprawować kontrolę nad instytucjami pożyczkowymi w Polsce. Naruszenie jakichkolwiek przepisów może skutkować nałożeniem kary w wysokości nawet do 15 mln złotych! Istotną zmianą jest też fakt, że wpis do rejestru firm pożyczkowych otrzymają jedynie te firmy, które posiadają kapitał zakładowy w wysokości minimum 1 mln złotych.

W kwestii pożyczek prywatnych ustawa antylichwiarska 2022 niewiele zmienia. Umowy zawierane między członkami rodziny wymagają jedynie podania odsetek i wszelkich kosztów pozaodsetkowych z góry na etapie jej sporządzania. Co ciekawe, koszty pozaodsetkowe w całym okresie spłaty nie mogą być większe niż 10% całkowitej kwoty finansowania.

Powrót
ILE PIENIĘDZY POTRZEBUJESZ?
1500
min. 100 zł max. 25 000 zł
NA
24 mies.
min. 3 miesiące max. 60 miesięcy

Rata już od: 100zł*

RRSO już od: 0,00%*