Parabank – jak działa? Czym różni się od banku?

Parabank – jak działa? Czym różni się od banku?

Wziąłem pożyczkę w parabanku – z pewnością słyszałeś, jak ktoś tak powiedział. Z oferty parabanków, co roku korzystają tysiące Polaków. Instytucje te oferują niskie oprocentowanie, darmowe pożyczki i przelewy gotówki na konto w 15 minut. Czy wiesz, czym jest parabank? Jak działa i czym różni się od banku? Sprawdź!


Co to jest parabank?

Parabank to nic innego, jak prywatna firma pożyczkowa, działająca na podstawie kodeksu cywilnego. Parabanki nie są objęte ustawą z dnia 29 sierpnia 1977 roku, zwaną “prawem bankowym”. Z prawnego punktu widzenia firmy te nie są bankami. Oznacza to zatem, że nie podlegają nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego, a ich działalność kontroluje Polski Związek Instytucji Pożyczkowych

 

Czym parabank różni się od banku?

Jak już zaznaczyliśmy wcześniej, parabanków nie należy mylić z bankami. Ich działalność znacząco się różni:

  • Parabanki oferują pożyczki na krótki okres spłaty - bankom z kolei zależy na dłuższym okresie kredytowania.

  • Wnioskując o pożyczkę w parabankach proces weryfikacji klienta jest mniej szczegółowy: pożyczkę często można uzyskać na dowód, na SMS, z gwarantem, bez przedstawiania zaświadczenia o dochodach czy też bez weryfikowania zdolności kredytowej klienta.

  • Pożyczki w parabankach są zazwyczaj dużo droższe, niż pożyczki bankowe. Oznacza to, że całkowity koszt do spłaty będzie o wiele wyższy, niż bankowy.

  • Banki zaliczane są do grona instytucji zaufania publicznego, ponieważ są istotnym elementem całej gospodarki krajowej. Parabanki nie podlegają kontroli Komisji Nadzoru Finansowego, a składanie wniosku o pożyczkę charakteryzuje się podwyższonym poziomem ryzyka.

  • Banki i parabanki charakteryzuje inny sposób działania. Parabanki działają na zasadzie piramidy finansowej - oferowane przez parabanki usługi są wykonywane z pieniędzy pozyskanych od innych klientów firmy. Banki natomiast są instytucją, która jest pośrednikiem pomiędzy osobami potrzebującymi pieniędzy (kreującymi popyt), a tymi, którzy posiadają nadwyżkę kapitału (i kreują podaż). 

 

Jak działa piramida finansowa?

Jak wspomnieliśmy wyżej – parabanki działają na zasadzie piramidy finansowej, która zdaniem wielu ekspertów, jest systemem dość niestabilnym i ryzykownym. Przyjrzymy się temu tematowi bliżej.

Wszystkie usługi, oferowane przez parabanki, finansowane są ze środków pozyskanych od innych klientów tej firmy. To oznacza, że jeśli jeden z klientów nie spłaci swojej raty bądź swojego zadłużenia, istnieje ryzyko, że kolejny nie otrzyma finansowania, ponieważ parabank nie będzie posiadał na to dostatecznej ilości środków. 

Parabanki nie mają w swojej ofercie produktów, które pozwoliłyby klientom zarobić pieniądze - jedynymi produktami, do jakich się ograniczają, to udzielania pożyczek. Jest to spowodowane ideą, że to nie klient ma być osobą, która zarobi pieniądze, lecz firma - parabank.

 

Jakie są zalety parabanków?

Skoro wspomnieliśmy co nieco o wadach parabanków, czas odkryć również ich dobre strony. Jeśli jesteś osobą, która pilnie potrzebuje niewielkiej sumy – firma pożyczkowa jest idealnym rozwiązaniem dla Ciebie. Dzięki wnioskowaniu o kredyt w parabanku, pominiesz formalności związane ze składaniem wniosku w banku, co oznacza skrócenie czasu oczekiwania na pieniądze. Dzięki temu, jak deklaruje wielu pożyczkodawców, gotówka może trafić na Twoje konto nawet w 15 minut, jeśli posiadasz rachunek w tym samym banku, co pożyczkodawca. 

Okres kredytowania jest też o wiele krótszy - co prawda łączy się to z wyższymi kosztami całkowitymi - ale oznacza również szybsze pozbycie się zobowiązania. Dzięki temu masz również szansę, by spłacić zobowiązanie przed terminem, za co nie zostaną naliczone Ci dodatkowe opłaty (jak jest to praktykowane w banku). 

Darmowa pożyczka w parabankach – jak to działa?


Darmowa pożyczka jest asem w rękawie parabanków - tego produktu nie spotkasz, gdzie indziej. Jeśli po raz pierwszy składasz wniosek w danej firmie pożyczkowej o finansowanie, możesz ubiegać się o chwilówkę z RRSO równym 0%! Oznacza to, że oddasz dokładnie tyle, ile pożyczyłeś - bez odsetek czy prowizji. 


Czy parabanki sprawdzają historię w BIK?

Masz negatywną historię kredytową? To oznacza, że o kredycie w banku najprawdopodobniej nie masz co myśleć... Nie przejmuj się jednak, ponieważ jest dla Ciebie rozwiązanie - z pewnością znajdziesz firmę, która udzieli Ci pożyczki, pomimo złych wpisów i braku zdolności. Parabanki weryfikują swoich klientów na różne sposoby - jednym z nich jest sprawdzenie BIKu, ale nie tylko. Jeśli posiadasz gwaranta - osobę, która za Ciebie poświadczy - albo zaświadczenie o stałych dochodach, masz wcale nie mniejsze szanse na uzyskanie pożyczki. Dzięki temu nawet z brakiem zdolności kredytowej możesz ubiegać się o pożyczkę w trudnym momencie.

Pamiętaj jednak, że każde zobowiązanie, jakie zaciągamy, jest odnotowywane w Biurze Informacji Kredytowej. Zadłużenie się kolejną pożyczką - brak płatności, czy zaległości w spłacie rat - tylko pogorszą Twoją sytuację. Bez względu na to, czy wnioskujesz o kredyt w banku czy pożyczkę pozabankową, upewnij się, że stać Cię na jego spłatę.

 

 

Warto wnioskować o pożyczkę w parabanku?

To, czy wziąć pożyczkę w parabanku czy w banku, zależy od sytuacji, w jakiej się znajdujesz. Jeśli pilnie potrzebujesz niewielkiej kwoty, z pewnością lepszym rozwiązaniem okaże się prywatny pożyczkodawca. Jeśli jednak zależy Ci na budowaniu historii kredytowej i niższych kosztach kredytu, warto zwrócić się do banku. 

Zanim podejmiesz decyzję o złożeniu wniosku w jednej z dwóch powyższych instytucji, dokładnie przeanalizuj swoją sytuację! Powodzenia!

Powrót
ILE PIENIĘDZY POTRZEBUJESZ?
1500
min. 100 zł max. 25 000 zł
NA
24 mies.
min. 3 miesiące max. 60 miesięcy

Rata już od: 100zł*

RRSO już od: 0,00%*