Decyzja kredytowa – ile się czeka na wypłatę pożyczki?

Decyzja kredytowa – ile się czeka na wypłatę pożyczki?

Proces ubiegania się o pożyczkę gotówkową składa się z kilku etapów. Jednym z najważniejszych jest wydanie decyzji kredytowej przez bank lub firmę pożyczkową, w której to został złożony wniosek o finansowanie. Sprawdź, czym dokładnie jest decyzja kredytowa, jak długo trzeba na nią czekać oraz jakie czynniki wpływają na decyzję o przyznaniu pożyczki.


Co to jest decyzja kredytowa?

Decyzja kredytowa stanowi odpowiedź banku lub instytucji pozabankowej na złożony przez klienta wniosek o kredyt bądź pożyczkę gotówkową. Wyróżniamy dwa podstawowe typy wydawanych decyzji kredytowych - wstępną (warunkową) oraz ostateczną. Warto wiedzieć o tym, że wstępna decyzja kredytowa nie jest wiążąca, w związku z czym może się ona zmienić w toku trwającego procesu kredytowego. Z kolei decyzja ostateczna może być wyłącznie pozytywna lub negatywna.  

Dokument ten zawiera informacje dotyczące:

  • przyznania lub odmowy udzielenia środków finansowych,
  • wysokości kwoty przyznanego kredytu,
  • oprocentowania kredytu,
  • okresu kredytowania,
  • kosztów prowizji,
  • liczby i wysokości rat.  

Decyzja kredytowa w przypadku pożyczek online

Pożyczki online potocznie określane mianem chwilówek, to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich tych, którym zależy na czasie oraz braku zbędnych formalności. Jeśli chodzi o firmy pozabankowe udzielające pożyczek, to decyzja kredytowa podejmowana jest błyskawicznie. Zazwyczaj trwa to zaledwie kilka minut. W przypadku banków czas oczekiwania na wydanie decyzji kredytowej może wynieść maksymalnie do kilku dni roboczych. 

Ile się czeka na wypłatę pożyczki przez internet?

Pożyczka online udzielana jest znacznie szybciej niż kredyt w banku, na co w dużej mierze wpływa uproszczona procedura weryfikacyjna. W momencie, kiedy wnioskodawca otrzyma informację o przyznaniu pożyczki, gotówka jest od razu przelewana na jego osobisty rachunek bankowy. W niektórych przypadkach czas ten może wydłużyć się do 1-2 dni roboczych. 

Co wpływa na pozytywną decyzję pożyczkodawcy?

Wydanie każdej pozytywnej decyzji kredytowej poprzedzone jest rzetelną analizą zdolności i wiarygodności kredytowej osoby ubiegającej się o pożyczkę gotówkową. Proces ten ma wykazać, czy wnioskodawca będzie w stanie spłacać zaciągnięte zobowiązanie w ratach oraz terminach określonych w umowie.

Zarówno banki, jak i firmy pożyczkowe kierują się indywidualnymi kryteriami udzielania pożyczek. Niemniej jednak można wyróżnić takie czynniki, które w znacznym stopniu wpływają na otrzymanie pozytywnej decyzji kredytowej. Zalicza się przede wszystkim:
- zdolność kredytową,
- wiarygodność kredytową,
- formę zatrudnienia,
- wysokość zarobków,
- liczbę członków gospodarstwa domowego. 

Wnioskodawcy figurujący w bazie dłużników (KRD, BIG InfoMonitor, ERIF) muszą liczyć się z tym, że mogą oni otrzymać negatywną decyzję kredytową. Inną przyczyną odmowy przyznania pożyczki może być np. wnioskowanie o zbyt dużą sumę, posiadanie innych pożyczek lub zaleganie ze spłatą zaciągniętych zobowiązań. 

Powrót
ILE PIENIĘDZY POTRZEBUJESZ?
1500
min. 100 zł max. 25 000 zł
NA
24 mies.
min. 3 miesiące max. 60 miesięcy

Rata już od: 100zł*

RRSO już od: 0,00%*