Ile kosztuje Pierwsza Komunia Święta?

Ile kosztuje Pierwsza Komunia Święta?

Pierwsza Komunia Święta to ważny okres w życiu dziecka, ale i rodzica. Warto się do niej przygotować – nie tylko duchowo i mentalnie, ale także finansowo… Przyjęcie sakramentu komunii, to ogromny wydatek dla rodziców. Czy wiesz, ile kosztuje Pierwsza Komunia Święta i jakie koszty wziąć pod uwagę w trakcie jej przygotowywania? Sprawdź!


Pierwsza Komunia Święta – jakich kosztów się spodziewać?

Twoje dziecko ma przyjąć w tym roku sakrament Pierwszej Komunii Świętej? To ważny dzień w życiu młodego człowieka i duży wydatek dla rodziców. W zależności od tego, jakie przyjęcie chcemy urządzić z tej okazji dziecku i jak liczną listę gości posiadamy, koszty organizacji Komunii mogą się wahać od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Nie bez powodu mówi się, że Komunia potrafi kosztować tyle, co wesele… Sprawdźmy zatem, z jakimi kosztami trzeba się liczyć.

 

Koszty komunijne – ubiór dziecka i dewocjonalia

Co prawda, przyjęcie sakramentu I Komunii Świętej jest darmowe, ale mimo to rodzice zawsze dają Kościołowi ofiarę. Pierwszy wydatek to ok. 100 zł na dar ołtarza, kolejnym jest drobniejsza kwota przeznaczona na zakup kwiatów, zazwyczaj w granicach od 30 do 50 zł. Rodzice komunijnego dziecka muszą również pamiętać, o zakupie dewocjonaliów niezbędnych podczas nabożeństwa:

 • książeczka do nabożeństwa to koszt w wysokości ok. 20 zł,
 • nowy różaniec kosztuje ok. 20 zł
 • za świecę komunijną zapłacisz 15-25 zł,
 • złoty łańcuszek ok. 200 zł.

Kolejny wydatek łączy się z ubiorem dziecka. Strój i akcesoria dla dziecka to jeden z najważniejszych wydatków komunijnych, z jakimi muszą mierzyć się rodzice. W końcu ubranie komunijne to bardzo ważna część ceremonii. Sprawdźmy zatem, ile może kosztować:

 • nowa alba kosztuje od 120 do 180 zł
 • ceny białych butów dla dziewczynki oraz pantofli dla chłopca wahają się pomiędzy 50 a 150 zł,
 • większy wydatek będą tutaj mieli rodzice dziewczynek, ponieważ to właśnie one potrzebują dodatkowych akcesoriów, m.in. wianka na głowę, uczesania, torebki. To z kolei może oznaczać kolejne wydane 200 zł.

 

Koszty przyjęcia komunijnego – ile kosztuje Komunia dziecka?

Przyjęcie sakramentu Pierwszej Komunii Świętej, to tak ważny dzień w katolickiej religii i kulturze, że wiele polskich rodzin świętuje go, odprawiając po ceremonii w kościele przyjęcie w restauracji. Czy wiesz, ile może kosztować urządzenie przyjęcia komunijnego w restauracji? Sprawdziliśmy wszystkie koszty, jakie musi wziąć pod uwagę rodzic, chcąc zorganizować spotkanie pokomunijne w lokalu:

 • koszty przyjęcia w restauracji – w zależności od tego, w jakiej miejscowości odbywa się komunia, koszty są różne. W małych miastach liczy się zazwyczaj od 100 zł za talerzyk, czyli za osobę (dzieci mogą liczyć na ulgi, np. połowę ceny talerzyka), w dużych miastach cena ta wzrasta już dwukrotnie. Jeśli chcemy zorganizować przyjęcie na 30 osób, musimy się liczyć z kosztem 6 000 zł, a niejednokrotnie większym.

 • ciasta na komunijne stoły – choć płacimy od talerzyka, dodatkowo trzeba pomyśleć o koszcie ciast. W zależności od wielkości przyjęcia, mogą one wynieść nas od 150 do 500 zł

 • owoce – podczas przyjęć w restauracjach stoły zawsze są zdobione przez duże patery z owocami. Na to wydamy kolejne 200 zł.

 • alkohol i napoje – wiele rodzin rezygnuje z alkoholu w dniu uroczystości I Komunii Świętej. Sam zakup napojów: soków, nektarów, wody – może jednak wynieść kolejne 200-300 zł.

 • dekoracja sali – jeśli już decydujemy się na odprawienie przyjęcia w restauracji, chcemy, by była ona pięknie udekorowana. Świeże kwiaty w wazonach, świece oraz białe pokrowce na krzesła mogą nas kosztować nawet 500 zł!

 • tort komunijny – każdy z nas taki miał - piękny, biały tort w kształcie księgi, z pozłacanymi stronami. Czy wiesz, ile kosztuje taki przysmak? Zamawiając tort z okazji komunii, należy się mierzyć z kwotą od 150 zł do nawet 500 zł

 

Uwiecznienie wspomnień, czyli koszt fotografa komunijnego

Któż nie posiada w domu pamiątki w postaci zdjęć z tego wyjątkowego dnia? Jeśli podobnie, jak większość rodziców, chcesz uwiecznić te chwile, będziesz musiał liczyć się z kolejnym kosztem, a mianowicie z zapłatą za fotografa. Czy wiesz, ile kosztuje fotograf komunijny? Spieszymy Ci powiedzieć – profesjonalna sesja zdjęciowa dla dziecka i rodziny może kosztować nawet 600-1 000 zł!

 

Czy na organizacji Komunii Świętej można zaoszczędzić?

Oczywiście, że tak! Tak samo, jak przy każdym wydatku, i tutaj można poszukać oszczędności. Poniżej w paru punktach podpowiemy Ci, gdzie możesz uszczknąć parę groszy, by ten wydatek nie był taki straszny:

 • przyjęcie w domu, a nie w restauracji – jeśli masz do tego warunki (lub ktoś z rodziny ma), świetnym pomysłem jest zorganizowanie przyjęcia w domu. Dzięki temu nie będziesz musiał wynajmować sali, płacisz za obsługę, wystrój i wynajem lokalu.

 • samodzielnie przyrządź obiad i ciasta – zdecydowałeś się na zorganizowanie komunii w domu? Jeśli tak, poświęć trochę czasu i sam przygotuj potrawy na stoły. To o wiele mniejszy koszt, niż catering!

 • koszty fotografa – bardzo łatwo je zminimalizować, jeśli w gronie swoich znajomych posiadasz kogoś, kto z aparatem nie czuje się obco i posiada profesjonalny sprzęt. Dzięki temu zaoszczędzisz kilkaset złotych, które policzyłby sobie profesjonalista.

 • uczesanie dziewczynki – to bardzo ważne, aby Twoja pociecha wyglądała pięknie w tym wyjątkowym dniu, śmiało jednak możesz zrezygnować z uczesania u fryzjera. Delikatnie zakręcone loki domowej roboty sprawdzą się tu idealnie!

 • rezygnacja z alkoholu – jako że jest to święto dzieci, zrezygnowanie z alkoholu jest świetnym pomysłem. Dzięki temu zaoszczędzisz również kilkaset złotych!

 • dekoracja sali – wiele rzeczy możesz wykonać samodzielnie i własnoręcznie. Poszukaj inspiracji w internecie, a z pewnością w Twoim portfelu zostanie kilkaset złotych.

 • ubranie komunijne i wianek dla dziewczynki – alba, jaką przywdziewa dziecko w dniu I Komunii Świętej nie musi być nowa, warto zatem poszukać ubranka używanego. Podobnie jest z wiankiem: szukając w internecie z pewnością znajdziesz tańsze opcje. 


 

Pierwsza Komunia Święta to duży wydatek dla rodziców, ale planując go z wyprzedzeniem i podchodząc do kosztów racjonalnie, będziesz w stanie zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych. W końcu to nie huczność przyjęcia jest tutaj najważniejsza, ale sama kościelna ceremonia. Nie zapominajmy o tym! 

 

Powrót
ILE PIENIĘDZY POTRZEBUJESZ?
1500
min. 100 zł max. 25 000 zł
NA
24 mies.
min. 3 miesiące max. 60 miesięcy

Rata już od: 100zł*

RRSO już od: 0,00%*