Ile kosztują monity i wezwania do zapłaty?

Ile kosztują monity i wezwania do zapłaty?

Nie uregulowałeś płatności w terminie? Twoja rata pożyczki lub kredytu nadal jest nie została przez Ciebie opłacona? W ślad tego przyszedł monit. Zapewne wzbudziło to Twój niepokój. Niestety, ale czas najwyższy uregulować płatność. Za każdy taki monit i wezwanie do zapłaty będziesz musiał, oprócz możliwych doliczonych odsetek zapłacić. Ile kosztują monity i wezwania do zapłaty? O tym przeczytasz poniżej.


Czym jest monit?

Monit jest to swoiste przypomnienie, ponaglenie o tym, że zalegamy z jakąś opłatą. Zwykle spłatą raty kredytu lub pożyczki. Możesz go otrzymać w formie listownej, ponieważ ta forma wykorzystywana jest najczęściej. Jednak coraz częściej bank, firma pożyczkowa czy inna instytucja finansowa dzwoni z przypomnieniem do swoich klientów, wysyła SMS-y lub e-maile ponaglające. W skrajnych przypadkach możemy spodziewać się osobistej wizyty przedstawiciela instytucji.


Co zawiera monit?

Przede wszystkim monit powinien zawierać podstawowe dane takie jak: dane adresowe wierzyciela oraz dane adresowe dłużnika. Ponadto znajdują się w nim informacje o kwocie zadłużenia, ale także o tym, jakie będą dalsze konsekwencje uchylania się od spłaty. Znajdziemy na nim również numer umowy pożyczkowej wraz z nieprzekraczalnym terminem zapłaty i numer rachunku bankowego. Wszystkie te informacje mają na celu ułatwienie dokonania spłaty zadłużenia.


SPRAWDŹ AKTUALNY RANKING POŻYCZEK ONLINE >


Kiedy można dostać monit?

Jeśli nie uregulowałeś terminowo jakiegoś zobowiązania, to możesz się liczyć z możliwością otrzymania takiego ponaglenia. W przypadku banków jest to zwykle 14 dni od dnia, w którym konieczne było uiszczenie opłaty. Jednak niektóre banki lub firmy pożyczkowe potrafią wysłać ponaglenie nawet dzień po nieuregulowaniu należności. Nie ma jednak jednej złotej zasady. Instytucje traktują tę sprawę indywidualnie. Nie ulega wątpliwości jednak, że im sprawniej spłacisz należność, tym mniej prawdopodobne będzie otrzymanie monitu.


Monit a wezwanie do zapłaty – jakie są różnice?

Wezwanie do zapłaty to rodzaj monitu, jednak wystawiane jest w sytuacjach skrajnych. Gdy należność niespłacana jest dłuższy czas. Nie jest to już jedynie przypomnienie o nieuregulowanej płatności. Nierzetelny kredytobiorca czy klient może otrzymać ostateczne wezwanie do zapłaty, nazywane też wezwaniem przedsądowym. Jest to dokument, stanowiący ostatnią próbę wysuwania próśb o spłatę długu. Kolejnym etapem jest już w takiej sytuacji wystąpienie wierzyciela do sądu o wydanie nakazu zapłaty. Dłużnik musi się wówczas liczyć z przejęciem sprawy przez komornika.
 

Monit i wezwanie do zapłaty – ile to kosztuje?

Jest to sprawa indywidualna każdej instytucji. Popatrzmy jednak w tabele opłat i prowizji kilku z nich. Weźmy pod lupę monit wysyłany przez banki. Ile za niego zapłacisz?

  • Alior Bank za sporządzenie i wysłanie monitu (upomnienia, wezwania) listem zwykłym doliczy do obciążenia 25 zł, dodatkowo telefoniczne powiadomienie o zaległości to koszt kolejnych 10 zł, a upomnienie wysłane drogą elektroniczną w formie SMS od otrzymanego przypomnienia to koszt równy 3 zł.

  • Bank Pekao S.A. może Ci wysłać monit, który będzie Cię kosztować od 18 do 23 zł.

  • ING Bank Śląski za wysłanie monitu dolicza do zadłużenia 20 zł.

  • PKO Bank Polski za monitowanie zapłaty pobierze jednorazową opłatę w kwocie 20 zł  + opłaty pocztowe, podobnie za każde wezwanie do zapłaty.

  • Santander Consumer Bank za wysyłanie monitu listem poleconym za potwierdzeniem odbioru według rzeczywiście poniesionych przez Bank kosztów, wyniesie nie więcej niż 6,60 zł.


Ile kosztuje monit od firmy pożyczkowej?

Jeszcze nie tak dawno, firmy pożyczkowe zarabiały naprawdę duże pieniądze, dzwoniąc do klientów lub wysyłając im pisemne monity o niezapłaconych należnościach. Jednak po aktualizacji ustawy antylichwiarskiej takie zachowania zostały ukrócone. Opłaty za monity muszą być wliczone do kosztów pożyczki, których maksymalna wartość jest określona w ustawie, dzięki czemu nie są pobierane od klientów dodatkowo.


Podsumowując, nie ulega wątpliwości, że należności lepiej  regulować terminowo. Pamiętaj, że koszt monitu, czy nawet wezwania do zapłaty to nie jedyne obciążenie, jakie możesz ponieść, nie regulując płatności. A w przypadku, gdy sprawę przejmie windykacja lub komornik, po tym jak trafi ona do sądu, opłaty mogą być znacznie wyższe.

Powrót
ILE PIENIĘDZY POTRZEBUJESZ?
1500
min. 100 zł max. 25 000 zł
NA
24 mies.
min. 3 miesiące max. 60 miesięcy

Rata już od: 100zł*

RRSO już od: 0,00%*