Co warto wiedzieć o kredycie studenckim?

Co warto wiedzieć o kredycie studenckim?

Niebawem rozpoczynasz studia, lecz martwisz się, że przeprowadzka do innego miasta i studenckie wydatki, to będzie dla Ciebie zbyt wiele? Sprawdź, co warto wiedzieć o kredycie studenckim! Czy skorzystasz z tego rozwiązania?

Kredyt studencki to dobre rozwiązanie dla studentów, którzy potrzebują wsparcia finansowego na pokrycie kosztów utrzymania przez okres studiów. Finansowanie udzielane jest na atrakcyjnych warunkach, warto przy tym zaznaczyć, że wysokość oprocentowania spadła do 0,27%. Kredyt możesz otrzymać w czasie trwania studiów, a spłacać dopiero po ich ukończeniu. Sprawdź, czy warto z niego skorzystać.

Kto może ubiegać się o kredyt studencki?


Kredyt studencki to forma materialnego wsparcia skierowana do studentów i doktorantów. Możesz się o niego ubiegać, składając dokumenty na studia I, II lub III stopnia. Jeżeli bierzesz udział w rekrutacji na studia doktoranckie, pamiętaj, by dołączyć do wniosku zaświadczenie z uczelni. Jeśli nie dostaniesz się na wymarzony kierunek, bank nie przyzna Ci kredytu.

Składając wniosek, musisz również złożyć oświadczenie o uzyskanych dochodach z ubiegłego roku. Miesięczny dochód nie może bowiem przekroczyć 2 500 zł netto na osobę w rodzinie wnioskodawcy. W przeciwnym razie bank wyda negatywną decyzję. Poręczycielem kredytu jest rodzic, a jeśli osiąga bardzo niskie dochody, to BGK (poręcza do 100% zobowiązania) lub ARiMR (poręcza do 80-100% zobowiązania w zależności od osiąganych dochodów). W takiej sytuacji bank nalicza od każdej transzy 1,5% prowizję w skali miesiąca.

W wyniku zmian ustawy 2.0 kredyt studencki możesz otrzymać maksymalnie na 7 lat. Wypłacany jest przez 10 miesięcy w trakcie trwania roku akademickiego (z wyjątkiem urlopu i innych przerw określonych w regulaminie studiów). Bank zaprzestanie wypłaty miesięcznych transz, jeśli zostaniesz skreślony z listy studentów lub zawieszony w prawach studenta albo ukończysz studia. Z taką sytuacją musisz się liczyć również wtedy, gdy wyjdzie na jaw, że zataiłeś informacje mające wpływ na przyznanie lub wysokość kredytu.

Kiedy można złożyć wniosek?


Wniosek możesz składać przez cały rok. Nie ma znaczenia, czy dopiero zaczynasz studia, czy jesteś już na ostatnim roku. Jeśli chcesz ubiegać się o kredyt, nie musisz nawet wychodzić z domu. Niezbędne dokumenty możesz przesłać przez internet. Na ich rozpatrzenie bank ma 30 dni. Kredyt studencki proponują obecnie cztery banki: PKO Bank Polski, BPS, Bank Pekao i SGB-Bank. Oferty różnią się między sobą oprocentowaniem i wysokością prowizji. Należy zaznaczyć, że oprocentowanie na okres studiów i dwa lata po ich zakończeniu wynosi okrągłe 0%. Minimalna transza wynosi zaś 400 zł, a maksymalna 1 000 zł miesięcznie.
 

Jak spłacić kredyt?


Spłata kredytu zaczyna się dwa lata po ukończeniu studiów. Czas na spłatę jest dwukrotnie dłuższy od okresu wypłaty transz, co jest dobrą informacją. Liczba rat to dwukrotność liczby transz, dzięki czemu zyskasz długi okres spłaty. Jeżeli przykładowo otrzymałeś 50 transz po 400 zł, to spłacać będziesz po 200 zł (plus odsetki) przez 100 miesięcy. Oczywiście możesz spłacić kredyt wcześniej, jednak w praktyce niewiele osób decyduje się na takie rozwiązanie.

Czy skorzystasz z tej opcji finansowania?


Powrót
ILE PIENIĘDZY POTRZEBUJESZ?
1500
min. 100 zł max. 25 000 zł
NA
24 mies.
min. 3 miesiące max. 60 miesięcy

Rata już od: 100zł*

RRSO już od: 0,00%*