Co to jest RRSO pożyczki i kredytu?

Co to jest RRSO pożyczki i kredytu?

RRSO to jedno z najczęściej pojawiających się pojęć na stronach pożyczkodawców. Z pewnością wielokrotnie się z nim zetknąłeś, szukając ofert kredytów lub chwilówek. Czy wiesz co dokładnie kryje się pod tym skrótem? Jaki wskaźnik RRSO jest dla Ciebie korzystny? Sprawdź, co to jest RRSO.

Wnioskując o pożyczkę, warto dokładnie się przyjrzeć wszystkim parametrom i opłatom związanym z zaciągnięciem zobowiązania. Bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na wskaźnik RRSO. Co to takiego?

RRSO – co to znaczy?


Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania – to właśnie kryje się pod skrótem RRSO. Parametr ten  zawiera wszystkie koszty, które musisz pokryć, zaciągając kredyt lub pożyczkę. Należą do nich na przykład: 

  • prowizja za udzielenie kredytu – to jednorazowa opłata, stanowiąca procent pożyczonej kwoty, jest pobierana przez bank lub instytucję pożyczkową po uruchomieniu pożyczki lub kredytu,.
  • odsetki – ich suma uzależniona jest od wysokości oprocentowania pożyczki lub kredytu - im jest wyższe, tym większe odsetki zapłacisz; oprocentowanie kredytu jest określane w stosunku rocznym, np. jako 6% w skali roku,
  • opłata przygotowawcza – wszystkie koszty dodatkowe, jakich bank lub instytucja pożyczkowa wymagają od Ciebie  na rzecz przygotowania Twojej umowy pożyczki,
  • opłata za rozpatrzenie wniosku – jednorazowa opłata za weryfikację zdolności kredytowej i poprawności wypełnionego wniosku,
  • koszty dodatkowych usług – np. opłaty administracyjne,
  • ewentualne ubezpieczenie kredytu – jeśli się na nie zdecydujesz lub jest wymagane przez bank lub firmę pożyczkową.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pożyczki?


RRSO maleje wraz z wydłużaniem się okresu kredytowania. Oznacza to, że jeżeli weźmiesz pożyczkę na dłuższy okres, RRSO będzie niższe, ale jednocześnie zwiększy się koszt całkowity. Propozycja pożyczki, gdzie RRSO będzie niskie, nie musi być wcale dla Ciebie najkorzystniejszą opcją (przez wysoki koszt całkowity).

Wybierając kwotę i czas kredytowania, zwróć uwagę na reprezentatywny przykład, jaki umieszczony jest na stronie pożyczkodawcy. Pamiętaj jednak, że w Twoim przypadku może on wyglądać inaczej (w zależności od kwoty, liczby rat czy też dodatkowych kosztów związanych z kredytem).

Jeżeli zamierzasz porównać ze sobą dwie lub więcej ofert kredytowych, zwróć uwagę na to, aby miały ten sam okres spłaty, taką samą kwotę oraz ten sam rodzaj rat (równe lub malejące). Upewnij się również, czy oferty mają wliczoną prowizję i ubezpieczenie.

RRSO 0% - na czym to polega?


Wiele firm oferuje wypłatę pierwszej pożyczki przy RRSO wynoszącym 0%. To oferta skierowana głównie do młodych osób, które dopiero zaczynają kształtować swoją historię kredytową i szukają pożyczek, których koszty będą dla nich jak najmniejsze.

Faktycznie, decydując się na pożyczkę przez internet, w której RRSO wynosi 0%, oddasz dokładnie tyle, ile pożyczyłeś – ale pod jednym warunkiem. Stanie się tak tylko w sytuacji, gdy pożyczka zostanie spłacona w terminie - wówczas nie poniesiesz dodatkowych kosztów.

Zawsze zwracaj uwagę na swoje możliwości finansowe – ubiegaj się tylko o takie kwoty pożyczek, które jesteś w stanie spłacić. Indywidualnie ustalaj terminy, w jakich będziesz uiszczał raty. Oblicz, przy spłacie ilu rat, oferta będzie dla Ciebie najkorzystniejsza.

Nie zaciągaj zobowiązania, na które Cię nie stać. Jeżeli masz jakieś pytania odnośnie procesu wnioskowania o chwilówkę lub samego RRSO, napisz w komentarzu. Chętnie Ci pomożemy.

 

Powrót
ILE PIENIĘDZY POTRZEBUJESZ?
1500
min. 100 zł max. 25 000 zł
NA
24 mies.
min. 3 miesiące max. 60 miesięcy

Rata już od: 100zł*

RRSO już od: 0,00%*