Jak odstąpić od umowy pożyczki?

Jak odstąpić od umowy pożyczki?

Zaciągnąłeś pożyczkę, ale sytuacja się zmieniła i już jej nie potrzebujesz? Podpisałeś umowę, ale dopiero po tym fakcie zdałeś sobie sprawę, jak niekorzystne są jej warunki? A może chcesz się dowiedzieć “na zapas” – żeby wiedzieć jak postąpić, gdy znajdziesz się właśnie w takiej sytuacji? Zastanawiasz się jak odstąpić od umowy pożyczki? 

W poniższym artykule opowiemy Ci wszystko o zasadach odstąpienia od pożyczki – jakie masz prawa i czego zrobić nie możesz.

 

Prawo odstąpienia od umowy pożyczki

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że może legalnie odstąpić od umowy w określonym czasie. Według prawa konsumenckiego (art. 53 ust. 1.) każdy konsument ma prawo odstąpić od umowy pożyczkowej w terminie 14 dni od dnia zawarcia umowy. Jeśli więc podjąłeś impulsywną i nieprzemyślaną decyzję, masz szansę to naprawić. Nie musisz przy tym podawać decyzji odstąpienia od pożyczki. Pamiętaj jednak o zachowaniu terminu 14 dni – po jego przekroczeniu będziesz musiał spłacić pożyczkę wraz z prowizją i odsetkami.

 

Jak odstąpić od umowy pożyczki?

Podjąłeś decyzję, by zrezygnować z umowy pożyczki? Jeśli nie upłynął termin 14 dni, cała procedura będzie polegała na oddaniu pożyczonej przez Ciebie kwoty. Nie poniesiesz przez to żadnych dodatkowych kosztów. 

Sprawdź, co musisz zrobić krok po kroku, aby odstąpić od umowy pożyczki:

  1. Wypełnij oświadczenie o odstąpieniu od umowy pożyczki - każda firma pożyczkowa posiada własny wzór oświadczenia o odstąpieniu od umowy pożyczki. Wypełnij to oświadczenie i wyślij do pożyczkodawcy. Warto tutaj posłużyć się dwoma drogami: wyślij oświadczenie pocztą elektroniczną i tradycyjną. Jeśli Twój e-mail dojdzie szybciej, prawdopodobnie formalności dopniesz również wcześniej.
    Pamiętaj: jeśli nie potrafisz znaleźć takiego oświadczenia na stronie internetowej, koniecznie skontaktuj się jak najszybciej z pożyczkodawcą! Do tego oświadczenia koniecznie dołącz wzór umowy!

  2. Zwróć otrzymaną kwotę - gdy pożyczkodawca otrzyma Twój wniosek o odstąpienie od umowy pożyczki, będziesz musiał zwrócić otrzymaną kwotę pożyczki. Zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim, do otrzymanej od pożyczkodawcy kwoty będziesz musiał doliczyć odsetki za okres od dnia wypłaty kredytu do dnia jego spłaty. Skontaktuj się z pożyczkodawcą, aby przedstawił Ci dokładną kwotę, jaką będziesz musiał zapłacić.
    Na zwrot pieniędzy masz 30 dni od dnia złożenia oświadczenia.

  3. Jeśli przekroczysz termin 30 dni Twoje oświadczenie będzie traktowane jako nieważne. W związku z tym, tak jak pisaliśmy wyżej, będziesz musiał spłacić pełną pożyczkę, wraz ze wszystkimi jej kosztami. Im szybciej podejmiesz decyzję o rezygnacji z pożyczki lub kredytu, tym lepiej dla Ciebie.

 

Nie zwlekaj z odstąpieniem od umowy

Jak widzisz, zawarcie niekorzystnej umowy pożyczkowej to jeszcze nie koniec świata! W każdej chwili możesz z niej zrezygnować, jeśli tylko skrupulatnie przestrzegasz terminów. 

Na przyszłość radzimy jednak, aby dokładnie czytać i analizować umowy pożyczkowe. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnego stresu.

Powrót
ILE PIENIĘDZY POTRZEBUJESZ?
1500
min. 100 zł max. 25 000 zł
NA
24 mies.
min. 3 miesiące max. 60 miesięcy

Rata już od: 100zł*

RRSO już od: 0,00%*