Pożyczka ratalna a kredyt bankowy – różnice. Co wybrać?

Pożyczka ratalna a kredyt bankowy – różnice. Co wybrać?

Chcesz pożyczyć gotówkę, ale nie wiesz, która opcja będzie dla Ciebie odpowiednia? Na rynku dostępnych jest wiele sposobów finansowania. Sprawdź, czym się różni pożyczka ratalna od pożyczki bankowej i wybierz produkt odpowiedni dla siebie!


Szybka pożyczka ratalna i kredyt bankowy to dwa różne produkty. Ten pierwszy jest oferowany przez instytucje pozabankowe, zaś kredyt znajdziesz tylko i wyłącznie w ofercie banków. Oprócz tego są jeszcze ważne kwestie, o których powinieneś wiedzieć przed złożeniem wniosku. Sprawdź, który produkt będzie dla Ciebie odpowiedni!

Pożyczka ratalna pozabankowa – parametry

Pożyczka ratalna znajduje się w ofercie pozabankowych instytucji finansowych. Warunki ich udzielana są regulowane przez Kodeks Cywilny. Ile możesz pożyczyć, wnioskując o pozabankową pożyczkę ratalną? Kwoty zaczynają się od 1 000, a kończą nawet na 60 000 zł. Pamiętaj, że maksymalna wysokość pożyczki jest uzależniona od Twojej zdolności kredytowej. Musisz więc mierzyć siły na zamiary i wnioskować o taką kwotę, jaka jest Ci potrzebna i jaką jesteś w stanie spłacić w wyznaczonym okresie spłaty. Ten wynosi zazwyczaj od 3 do 60 miesięcy i zależy od tego, ile chcesz pożyczyć – im wyższa kwota pożyczki, tym dłuższy okres spłaty zobowiązania.

Na całkowity koszt pożyczki pozabankowej składają się: oprocentowanie pożyczki (maks. 7,2%), prowizja za udzielenie, opłaty okołopożyczkowe, czyli np. koszt przygotowania umowy pożyczki, weryfikacja w bazach danych, opłata za udzielenie i obsługę pożyczki.  

Firmy pozabankowe nie wymagają zbyt wielu formalności. Do wnioskowania o pożyczkę niezbędny będzie dowód osobisty, aktywny numer telefonu oraz konto w banku. W niektórych przypadkach, zwłaszcza jeśli chcesz pożyczyć wysoką kwotę, możesz zostać poproszony o udokumentowanie swojego dochodu oraz wyciąg z konta osobistego.

W ofercie instytucji pozabankowych znajdziesz takie produkty jak: pożyczka ratalna, szybka pożyczka gotówkowa (chwilówka), pożyczka bez BIK, pożyczka na dowód, pożyczka dla zadłużonych, pożyczka dla firm czy pożyczka pod zastaw.

Kredyt gotówkowy w banku – parametry

Kredyt bankowy, jak sama nazwa wskazuje, udzielany jest przez banki. Warunki uregulowane są przez Prawo Bankowe. W przeciwieństwie do pozabankowych pożyczek ratalnych, kredyty gotówkowe udzielane są na wysokie kwoty: od 1 000 nawet do 250 000 zł. Zadłużenie możesz spłacić w terminie od 3 do 120 miesięcy. Na ostateczną wysokość zobowiązania, okres kredytowania oraz warunki udzielenia ma wpływ przede wszystkim zdolność kredytowa.

Na ostateczny koszt pożyczki mają wpływ takie czynniki jak: oprocentowanie (maks. 7,2%, ale banki oferują zwykle procent na poziomie 4-8%), prowizja (często można spotkać oferty promocyjne RRSO 0%) oraz ewentualne opłaty dodatkowe. Banki mogą wymagać zgody małżonka, zabezpieczenia lub zakupu produktów dodatkowych, np. ubezpieczenia lub konta osobistego.
W przeciwieństwie do firm pozabankowych banki wymagają udokumentowania dochodu, wyciągu z konta bankowego oraz ważnego dokumentu tożsamości. Przedstawiając
zaświadczenie o dochodach, ważny jest również rodzaj umowy. Najlepszą opcją dla banku jest umowa o pracę, choć bez problemu możesz liczyć na kredyt, jeśli prowadzisz własną działalność gospodarczą lub od dłuższego czasu pracujesz w oparciu o umowę-zlecenie.

Do najpopularniejszych kredytów bankowych należą: kredyt gotówkowy, kredyt hipoteczny, kredyt dla firm oraz kredyt konsolidacyjny.

Pożyczka ratalna pozabankowa a kredyt bankowy – różnice

W poniższej tabeli znajdziesz wszelkie niezbędne informacje dotyczące pożyczki pozabankowej i kredytu gotówkowego. Sprawdź, który produkt odpowiada Twoim preferencjom.

Pożyczka ratalna pozabankowa a kredyt gotówkowy – czym się różnią?

 

Pożyczka ratalna

Kredyt gotówkowy

Pożyczkodawca

Firma pozabankowa

Bank

Kwota pożyczki

1 000 – 60 000 zł

1 000 – 250 000 zł

Okres spłaty pożyczki

3 – 60 mies.

3 – 120 mies.

Wymagane produkty

Konto osobiste w dowolnym banku

Może się zdarzyć, że bank wymaga konta osobistego w jego banku oraz ubezpieczenia np. na życie lub od utraty pracy

Weryfikacja w bazach dłużników

W zależności od pożyczkodawcy

BIK, BIG InfoMonitor, KRD


Czy masz jeszcze jakieś pytania związane z pożyczką pozabankową lub kredytem gotówkowym? Daj znać w komentarzu, a na pewno Ci pomożemy :)

Powrót
ILE PIENIĘDZY POTRZEBUJESZ?
1500
min. 100 zł max. 25 000 zł
NA
24 mies.
min. 3 miesiące max. 60 miesięcy

Rata już od: 100zł*

RRSO już od: 0,00%*