Pozytywna historia kredytowa – jak ją zbudować?

Pozytywna historia kredytowa – jak ją zbudować?

Jak budować pozytywną zdolność kredytową? To pytanie często pojawia się w momencie, gdy zamierzasz wnioskować o kredyt lub pożyczkę. Im lepsza jest Twoja historia kredytowa, tym większą masz szansę na uzyskanie satysfakcjonującej Cię kwoty i dobrych warunków pożyczki.

Co zrobić, aby Twoja historia była pozytywna? Jak ją zbudować? W poniższym artykule udzielimy Ci praktycznych porad i rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości. 

Jakie rodzaje historii kredytowej rozróżniamy? 

Zacznijmy od tego – rozróżniamy 3 rodzaje historii kredytowej: dobrą, złą i jej brak. 

  • Dobrą historię kredytową będziesz mieć wtedy, kiedy spłacasz swoje zobowiązania terminowo i nie zalegasz z płatnościami. 

  • Złą – gdy będziesz postępować zupełnie odwrotnie – pojawią się u Ciebie jakieś zadłużenia, nieterminowe płatności i brak regularnych spłat zobowiązań. 

  • Brak historii kredytowej oznacza natomiast to, że nigdy nie brałeś nic na raty, nie posiadałeś debetu na koncie, karty kredytowej i nie miałeś szansy zbudować dobrej lub złej historii.   

Jak zbudować pozytywną historię kredytową i uzyskać kredyt na dobrych warunkach? Poniżej kilka praktycznych porad. 

Weź sprzęt na raty


Regularna spłata comiesięcznych rat jest pierwszym krokiem w budowaniu pozytywnej historii kredytowej. Pamiętaj, aby
dokonać przemyślanego wyboru – zdecyduj się na zakup tego, co naprawdę potrzebujesz. Może popsuł Ci się laptop? Albo potrzebujesz nowego telefonu? Wybierz rozsądnie, tak, aby nie żałować. Zwróć również uwagę na wysokość rat – ważne jest, abyś był w stanie je spłacać każdego miesiąca.

Nie mniej ważny jest również okres, na jaki zaciągasz zobowiązanie. Wiadomo – im krócej, tym lepiej, to jednak wiąże się z większymi ratami. Pamiętaj również, że banki wymagają, by zakup na raty rozłożyć na min. 6 miesięcy. Obecnie wiele sklepów i usługodawców oferuje raty 0%, co oznacza, że nie zapłacisz żadnej dodatkowej prowizji ani opłat! Oddasz dokładnie tyle, ile kosztował dany zakup. Wybór musi być dostosowany indywidualnie do Twoich możliwości finansowych.

Zawnioskuj o niewielką pożyczkę 


Jeśli zakup sprzętu na raty masz już za sobą, teraz czas na krok drugi – zawnioskuj o niewielką pożyczkę i spłać ją w wyznaczonym terminie. Ten krok pomoże Ci pokazać przyszłemu kredytodawcy, że jesteś w stanie regularnie spłacać swoje zobowiązania.

Banki i instytucje pozabankowe mają korzystne oferty dla osób, które wnioskują o swoją pierwszą, szybką pożyczkę w danej firmie – w takich ofertach RRSO wynosi 0%. Przejrzyj oferty różnych firm i wybierz tę, która najbardziej Ci odpowiada. Zwróć uwagę, by wybrana przez Ciebie szybka pożyczka online była dopasowana do Twoich możliwości finansowych!
 

Uruchom debet na rachunku bankowym


Czy wiesz, że debet jest traktowany przez BIK jako zobowiązanie kredytowe? To kolejny sposób, by udowodnić bankom i firmom pożyczkowym swoją wiarygodność jako pożyczkobiorca.

Pomyśl nad kartą kredytową


Obecnie banki mają mnóstwo promocji, które zachęcają klientów do złożenia wniosku o kartę kredytową. Posiadanie karty jest kolejnym krokiem do budowania pozytywnej historii. Regularne spłaty zapewnią Ci pozytywne wpisy w Biurze Informacji Kredytowych.

Wyraź odpowiednie zgody w BIK


Zgoda na przetwarzanie informacji o kredytach spowoduje, że bank będzie widział, z jaką regularnością spłacałeś swoje zobowiązania. Pamiętaj, że jeżeli będziesz mieć opóźnienia w spłatach lub zaległości, te informacje będą jeszcze przetwarzane w BIK przez 5 lat. 

Tak naprawdę, budowa dobrej historii kredytowej jest długim procesem, który może zająć parę lat. By jednak uzyskać kredyt na sprzyjających warunkach, wystarczy, że postąpisz według powyższych instrukcji, dbając o to, by spłacać raty regularnie. Przede wszystkim pamiętaj, by nie pozwolić sobie na zadłużenie, które negatywnie wpłynie na Twoją historię w BIK. Sporządź rejestr spłacanych zobowiązań i notuj daty, w których spłacałeś raty. To zagwarantuje Ci przejrzystość podjętych przez Ciebie zobowiązań finansowych. Możesz również ustawić przelewy automatyczne w bankowości internetowej.

Pamiętaj, budowa pozytywnej historii kredytowej wcale nie musi być taka trudna, jeśli przemyślałeś swoje decyzje. To co, gotów do działania? 

Powrót
ILE PIENIĘDZY POTRZEBUJESZ?
1500
min. 100 zł max. 25 000 zł
NA
24 mies.
min. 3 miesiące max. 60 miesięcy

Rata już od: 100zł*

RRSO już od: 0,00%*