Wakacje kredytowe – jak i kiedy możesz z nich skorzystać?

Wakacje kredytowe – jak i kiedy możesz z nich skorzystać?

Wakacje kredytowe pozwalają na chwilowy odpoczynek od spłaty rat pożyczki lub kredytu. Jak dokładnie działają? W jaki sposób można o nie wnioskować i co warto wiedzieć? Podpowiadamy!

Kredyty gotówkowe i pożyczki online stały się niezbędnym elementem funkcjonowania gospodarki. Pozwalają na realizację inwestycji, niezależnie od posiadanych zasobów finansowych. Jednym z ważniejszych elementów każdej umowy kredytowej jest zobowiązanie kredytobiorcy do terminowej spłaty rat. Czasami jednak zdarzają się nieprzewidziane sytuacje, które mimo chęci, uniemożliwiają przelanie odpowiedniej kwoty. W takiej sytuacji najgorsze co można zrobić, to unikać płatności. Dużo lepszym pomysłem jest zawnioskowanie o wakacje kredytowe.

Czym są wakacje kredytowe?

Wakacje kredytowe to specjalne narzędzie finansowe, które umożliwia odroczenie spłaty raty kapitałowo-odsetkowej na zasadach unormowanych przez bank. Czasowe zawieszenie konieczności spłaty zobowiązań przyznawane jest w oparciu o wewnętrzne regulaminy i politykę konkretnej instytucji. Czas trwania wakacji kredytowych może wynosić od jednego miesiąca, do nawet całego roku. Uzależnione jest to od wielu czynników, między innymi od długości umowy kredytowej, czy przyczyny ubiegania się o odroczenie w czasie płatności. Z tego powodu bardzo ważne jest szczegółowe uzasadnienie wniosku o wakacje kredytowe.

Jak starać się o wakacje kredytowe?

Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę, że decyzja dotycząca przyznania wakacji kredytowych jest zawsze rozpatrywana indywidualnie. Samo złożenie wniosku nie jest równoznaczne z decyzją pozytywną. Jakie warunki sprzyjają przyznaniu korzystnej decyzji o wakacjach kredytowych?

  • wzorowa historia kredytowa,
  • właściwie wypełniony i dobrze uzasadniony wniosek,
  • brak przekroczenia limitu przyznanych ulg.

Co może być wiarygodnym powodem wnioskowania o wakacje kredytowe? Flagowym przykładem jest tu zwolnienie z zakładu pracy z przyczyn ekonomicznych. Sama informacja o wypowiedzeniu umowy to jednak za mało. Istotne jest także przekazanie dowodów intensywnych poszukiwań nowego miejsca zatrudnienia. Dopiero tak uzasadniony wniosek, połączony z terminowymi spłatami rat w przeszłości oraz brakiem przekroczenia określonych limitów przyznanych wakacji kredytowych, ma szanse na pozytywną decyzję. Inną sytuacją, często uznawaną przez banki za wiarygodne uzasadnienie, są wszelkiego rodzaju wydatki nadzwyczajne. Dotyczy to na przykład nagłych chorób w najbliższej rodzinie, wypadków (np. pożar samochodu lub niezawinione zalanie mieszkania) czy katastrof naturalnych.

Jakie elementy zawiera wniosek o wakacje kredytowe?

Wniosek o przyznanie wakacji kredytowych jest zazwyczaj uzupełniany na gotowym wzorze, oferowanym przez bank. Zawiera on takie elementy jak:

  • dane osobowe i teleadresowe wnioskodawcy,
  • okres wakacji kredytowych, z jakich chce korzystać konsument,
  • podpis.

Złożenie wniosku o wakacje kredytowe jest bezpłatne, jednakże warto pamiętać, że skorzystanie z tej opcji, powoduje wzrost całkowitego kosztu kredytu. Wiąże się to z koniecznością naliczenia większej liczby odsetek. Zasadniczo im dłuższe wakacje kredytowe, tym większy będzie ich koszt w przyszłości. Z punktu widzenia ekonomicznego, to narzędzie finansowe nie ma żadnego uzasadnienia. W przypadku tymczasowych problemów finansowych może się jednak okazać nieodzowne, a przy okazji jest dużo tańsze, niż pokrywanie niedoborów gotówki innymi zobowiązaniami.

 

Powrót
ILE PIENIĘDZY POTRZEBUJESZ?
1500
min. 100 zł max. 25 000 zł
NA
24 mies.
min. 3 miesiące max. 60 miesięcy

Rata już od: 100zł*

RRSO już od: 0,00%*